5 Rekordów Świata i 7 medali na Basenowych MP we Freedivingu CMAS w Dębicy

5 Rekordów Świata i 7 medali na Basenowych MP we Freedivingu CMAS w Dębicy

Na tegorocznych Basenowych Mistrzostwach Polski we Freedivingu w Dębicy (2023.03.31-04.02) rozsypał się dla nas worek z medalami. Zawodnicy Naszej Szkoły ustanowili 5 Rekordów Świata  i zdobyli 7 medali!!!

Szkołę Freedivingu One Breath reprezentowali:
Jolanta Konkol – kategoria Masters
Damian Watracz – kategoria Senior
Grzegorz Mucha – Masters, zgłoszony do walki medalowej w kategorii Senior!

W każdym starcie, przez 3 dni trwania zawodów, nasi zawodnicy poprawiali swoje Personal Best – łącznie 12 razy na 12 wykonanych prób!!! Zdobywając 7 medali i ustanawiając 5 Rekordów Świata!

* Jolanta Konkol – kategoria Masters 50-54 – poczwórna Mistrzyni Polski we Freedivingu w DYN, STA, DNF i DYNB – 4 złote medale, i potrójna Rekordzistka Świata: Rekord Świata DYN 104,30 m, Rekord  Świata DNF 107,50 oraz Rekord  Świata DYNB 119,60  w kategorii Masters 50-54

* Damian Watracz – kategoria Senior – podwójny II wicemistrz Polski we Freedivingu w STA i DYNB – 2 brązowe medale

* Grzegorz Mucha – w kategorii Senior – I wicemistrz Polski we Freedivingu w STA – medal srebrny, Rekord Świata DYN 202,15 m w kategorii Masters 54-59,  Rekord Świata DNF 150 m w kategorii Masters 54-59, oraz powołanie do Kadry Narodowej.

 

Zawody zostały rozegrane zgodnie z obowiązującym Regulaminem CMAS w czterech konkurencjach:

    Dynamic with Fins (dynamika w monopłetwie – można wykorzystać też płetwy, dowolna technika)

    Dynamic with Bi-fins (dynamika w płetwach – technika kraulowa)

    Dynamic without Fins (dynamika bez płetw)

    Static Apnea (statyka)

z podziałem na kategorie wiekowe: Senior (0-50) oraz Masters. Mastersi startujący w kategorii Senior, nie byli klasyfikowani w swojej grupie wiekowej. Zawody były objęte systemem kontroli antydopingowej WADA i miały status World Record.

 

Nasze wyniki:
Jolanta Konkol DYN 104,30 m WR, STA 4:36, DNF 107,50 m WR , DYNB 119,60 m WR
Damian Watracz DYN 199,70 m, STA 7:19, DNF 136,40 m , DYNB 208,50 m
Grzegorz Mucha DYN 202,15 m WR, STA 7:15, DNF 150 m WR , DYNB 200 m

 

Grzegorz Mucha w trakcie procedury po przepłynięciu 200 m BYNB 

Jolanta Konkol po Rekordzie Świata DYNB 119,60  w kategorii Masters 50-54

Damian Watracz po próbie DYNB 208,50 m zakończonej Brązowym medalem MP

 

Dla kibiców i tym razem nie zabrakło emocji. W CAMS o kolejności startu decyduje PB zawodnika. Julia Kozerska znalazła się na torze obok swojej głównej rywalki Magdy Solich-Talandy. Wystartowały prawie jednocześnie, Magda pływa zdecydowanie szybciej, na dwusetnym metrze miała przewagę ok. 15-20 m nad Julią, wykonała nawrót… jeszcze kilka ruchów i wynurzyła się na linie na 209,2 m. Julia to wykorzystała, robiła nawrót na 200 m, jak Magda wykonywała już procedurę. Zwolniła na ścianie, podniosła głowę, zobaczyła gdzie jest rywalka i popłynęła po swoje. Już miała się wynurzyć, ale zerknęła jeszcze raz na tor obok… brakowało… jeszcze jeden ruch i jeszcze jeden i wynurzyła się na 210,8 m ustanawiając Rekord Świata w kat. Senior i zdobywając tytuł Mistrzyni Polski w DNF. Zobaczcie na zdjęciach, udało mi się uchwycić te kadry migawką.

Julia i Magda przygotowujące się do startu DNF

Magda Solich-Talanda zerkająca na Julię Kozerską w trakcie procedury powierzchniowej DNF

 

 

Magda oczywiście nie dała za wygraną, dzień później, w DYNB wykonała nawrót na długim basenie po 250 m… i dopłynęła do 257,16 m – ustanawiając nowy Rekord Świata w kat. Senior!

 

 

Niestety brakło testów antydopingowych dla Joli, delegat z WADA nie był przygotowany na taką ilość WR. Nie wiadomo czy rekordy świata ustanowione przez Jolę w jej kategorii, zostaną zatwierdzone. Trzymamy kciuki!!!

 

Cała nasz drużyna startuje w dynamikach w bardzo szybkich piankach Salvimar Zeero oraz używa doskonałych systemów balastowych Lobster. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to sprzęt do bicia rekordów Świata. Zdecydowana większość zawodników startowała z Lobsterami na szyi, m.in. Magdalena-Solich Talanda, Julia Kozerska, Karol Karcz i.in.
Jest mi niezmiernie miło, że jako dystrybutor Lobstera w Polsce, mogłem po raz kolejny ufundować atrakcyjną nagrodę.

 

Jeszcze raz OGROMNE GRATULACJE dla Joli, Damiana i Grzegorza. Bez Waszego zacięcia do treningów, wytrwałości, walki z własnymi słabościami i chęci rywalizacji, nie udałoby się nam osiągnąć taki wyników!!!!!! Dziękuję Wam bardzo, dla trenera to nieprawdopodobna satysfakcja 🙂

 

Instruktor Freedivingu CMAS**
Trener II Klasy Polskiego Związku Freedivingu
Sylwester Wójcik
Szkoła Freedivingu One Breath