Showing 1–12 of 50 results
Posiadamy w stałej sprzedaży płetwy do freedivingu takich marek jak Leaderfins, Cressi, Salvimar i Mares. Na stanie w Krakowie dostępna pełna rozmiarówka oraz różne twardości. Oferujemy fachowe doradztwo w doborze płetw.
Płetwy Leaderfins Pure Carbon, Fiberglas, Blue Camo w sztywnościach Soft i Medium w pełnej rozmiarówce dostępne od ręki. Możliwość wysłania kaloszy Leaderfins do mierzenia.
Nie bez powodu w naszym sklepie znajdziecie tylko długie płetwy, dedykowane do freedivingu i płetwy do łowiectwa podwodnego. Płetwy z krótszymi piórami, choć dobre do snoorkeligu, nie pozwolą zbliżyć się do świata freedivingu. Długie płetwy mają inną charakterystykę pracy, odpowiedni zapas mocy. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku, pozwalają szybko płynąć z zachowaniem relaksacji.
W zależności od zasobności portfela, do wyboru mamy płetwy z piórami od tańszych polimerowych, poprzez fiberglass, aż po płetwy karbonowe. Każde z nich będą bardzo dobre. Zanim karbon stał się popularnym i dostępnym materiałem, pióra z fiberglassu dominowały sportową arenę. Pióra płetw wykonane z włókna szklanego (fiberglass) są bardziej sprężyste, lepiej oddają energię od piór polimerowych, stosowanych w tańszych płetwach. Włókna karbonowe pozwoliły jeszcze bardziej zredukować wagę piór, zwiększyć ich sprężystość i wytrzymałość. Nie należy oczywiście przekreślać tańszych polimerowych, są wśród nich nieśmiertelne modele.
Odradzamy twarde płetwy. Freediving to szukanie pod wodą relaksacji, również tej mięśniowej. Twarde płetwy zbyt męczą nogę, nie pozwalając na relaksację. Wysiłek jest nieproporcjonalny do korzyści z napędu. Jeżeli szukacie twardszych, medium (średnie) będą wystarczające.
Kąt pióra względem stopy. Standardowym rozwiązaniem jest odchylenie piór o ok. 20 stopni. W ostatnich latach wprowadzono również tzw. kąt powiększony, ok. 29-33 stopnie. Zwróćmy uwagę, że przy wyprostowanych nogach i obciągniętych stopach, część spodnia stopy nie układa się równolegle do wyprostowanej nogi, a jest pod kątem. Dzięki odchyleniu piór, przy wyprostowanych nogach i obciągniętych stopach, pióra płetw układają się równolegle do ciała.
Kalosz musi siedzieć pewnie, bez luzów, ale nie może nigdzie ugniatać. Palce mogą wysunąć się daleko przez przedni otwór – nie jest to istotne. Kalosz ma złapać pewnie stopę, nie może gonić. Jeżeli nie uda się dopasować na gołą stopę, możemy zastosować skarpety neoprenowe, są dostępne o różnej grubości, tak by płetwa pewnie siedziała na stopie.
Nurkując na wodach otwartych, stosujemy skarpety neoprenowe o grubości od 1,5 do 5 mm. Do grubszych skarpet wybieramy płetwy o 1 rozmiar większe.
Możemy pokusić się o płetwy do łowiectwa podwodnego z piórami w kamuflażu. Pamiętajmy jednak, że ryby odbierają bodźce zewnętrze linią boczną. To dzięki niej odbierają wszelkie zawirowania wody i informacje o zbliżających się niebezpieczeństwach. Najważniejsza będzie długość i twardość. Zdecydowanie należy wybrać długie płetwy do łowiectwa podwodnego. Polować będziemy przez kilka godzin, ważne by płetwy nie były zbyt twarde i nie męczyły nogi. Jednocześnie by miały wystarczający zapas mocy, by sprawnie wyjść ze sprzętem do łowiectwa z 20 m głębokości. Polecam nieśmiertelne Cressi Gara 3000 LD, dla osób szukających odrobinę miększych piór Cressi Gara Professional, bardzo dobre będą Mares Razor czy świetnie pracujące Salvimar TURN 151 z powiększonym kątem pióra względem stopy (29 stopni). Oczywiście można sięgnąć po droższe płetwy z piórami fiberglass lub karbon.
Jeżeli macie wątpliwości jakie wybrać płetwy. Freediving jest naszą pasją, chętnie pomożemy 🙂