Showing 1–12 of 42 results
Maska do freedivingu powinna mieć jak najmniejszą objętość wewnętrzną. Przy nurkowaniu w głąb, rośnie ciśnienie otoczenia, spada objętość powietrza, nie tylko w naszych płucach, ale również w masce. Musimy wraz z rosnącą głębokością dopuszczać powietrze do maski nosem, w przeciwnym razie doprowadzimy do urazu ciśnieniowego gałek ocznych. Im mniejsza maska do freedivingu, tym mniej powietrza do niej musimy wdmuchać. Nie chcemy przecież, by na głębokości 30 m, całe powietrze z naszych płuc znalazło się w masce do nurkowania.
Drugą ważną cechą są małe opory w wodzie. Z tych względów maska do nurkowania scuba nie nadaje się do freedivingu.
Na pytanie jaka maska do freedivingu, odpowiedź jest prosta – ta która najlepiej leży. Jeżeli ma to być maska do nurkowania do głębokości 30-40 m, na rafie, oglądania ryb, wraków i cieszenia się podwodnym krajobrazem, wybierzmy taką z hartowanymi szkłami. A jaka maska do freedivingu poniżej 30 m, do nurkowania na głębokość przy linie? Tu najlepiej spisze się maska z szybami z poliwęglanu. Są one często wygięte, tak by jeszcze bardziej zredukować jej objętość. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady. Poliwęglan nie jest tak twardy jak szkło hartowane, trzeba uważać by jej nie porysować. Drugim mankamentem jest lekkie zniekształcenie obrazu – z tego względu większość z nas wybiera do nurkowań na rafie maski z szybami hartowanymi, a do nurkowań bardzo głębokich mamy drugą maskę, z ekstremalnie małą objętością.
Maska do łowiectwa podwodnego powinna mieć hartowaną szybę oraz niewielką objętość, ale niekoniecznie aż tak małą jak typowa maska freediving (przeważnie polujemy do 20 m). Najnowsze maski do spearfishingu jak najbardziej nadają się również do free. Są małe i bardzo opływowe.
Dobrej jakości maska do nurkowania wykonana jest z hartowanego szkła i miękkiego silikonu. Powinna się dobrze dopasowywać do twarzy, bez konieczności mocnego zaciągania silikonowego paska. By sprawdzić, czy maska do nurkowania dobrze przylega, przyłóż ją do twarzy i wciągnij delikatnie powietrze nosem. Jeżeli przyssała się chociaż na chwilę, oznacza, że jest dobrze dopasowana. Kilkudniowy zarost może być problemem.
Kilka słów o parowaniu i pielęgnacji. Nowa maska freedivig po procesie produkcyjnym, jest zabrudzona warstwą silikonu. Brudna, tłusta szyba będzie nam zawsze parować. Musimy ja dokładnie domyć, zajmie to co najmniej 20 min. Używamy szamponu, mydła w płynie lub płynu do naczyń. Ważne by przed każdym nurkowaniem umyć również twarz i nie stosować kremów.
Bezpośrednio przed wejściem do wody maskę można zapluć, ślinę rozetrzeć palcem i przepłukać. Zawarty w ślinie enzym alfa amylaza pomoże usunąć zanieczyszczenia, pod warunkiem że maska freediving nie była bardzo zatłuszczona. Maski z szybkami z poliwęglanu często zabezpieczone są fabrycznie preparatem typu antyfog. Powinny przez jakiś czas nie parować. Później możemy ja doczyścić lub stosować antyfog.
Pamiętajmy, by po nurkowaniu w słonej wodzie, dokładnie przepłukać sprzęt woda słodką.