Łowiectwo podwodne


1. Karta Łowiectwa Podwodnego
2. Jeziora udostępnione do łowiectwa
3. Łowiectwo Podwodne w Bałtyku


Najbliższy kurs na kartę łowiectwa podwodnego: Kraków 24.03.2019 r.

Karta Łowiectwa Podwodnego

Oferujemy kursy na Kartę Łowiectwa Podwodnego z ramienia Komisji Działalności Podwodnej PTTK, zakończone egzaminem. Na podstawie zaświadczenia o zdanym egzaminie można wyrobić Kartę w starostwie właściwym miejscem zameldowania na terenie całego kraju.
Kursy prowadzimy w Krakowie, dla grup możliwość dojazdu i przeprowadzenie szkolenia na miejscu. W sprawie ustalenia miejsca i terminu  proszę o kontakt.

Kurs obejmuje:
1. Wybrane regulacje prawne z zakresu uprawiania łowiectwa podwodnego na wodach śródlądowych w Polsce.
2. Technika nurkowania w czasie wykonywania czynności łowiectwa podwodnego. Zagrożenia i ich zapobieganie występujące w czasie łowiectwa podwodnego.
3. Sprzęt dopuszczony do łowiectwa podwodnego. Uprawnienia zezwalające na łowiectwo podwodne.
4. Aspekty ekologiczne łowiectwa podwodnego.
5. Współdziałanie z innymi użytkownikami wód śródlądowych w czasie uprawniania łowiectwa podwodnego. Przedstawienie akwenów udostępnionych do łowiectwa podwodnego.

Koszt szkolenia i egzaminu 350 zł. Koszt wyrobienia karty w starostwie: opłata skarbowa 10 zł + 1 zdjęcie.
http://www.cmas.pl/szkolenie/szkolenia-centralne/karta-lowcy-podwodnego

Jeziora udostępnione do łowiectwa

Nie mamy w Polsce wykazu łowisk udostępnionych do łowiectwa podwodnego. Mnogość uprawnionych do rybactwa oraz jednostek administracji oddającyh w użytkowanie rybackie lub dzierżawę poszczególne akweny sprawia, że nie łatwo dotrzeć do wód udostępnionych a zarazem zdatnych do łowiectwa podwodnego.
Od kilku lat prowadzę bazę udostępnionych łowisk. Dziękuję za wszelkie informacje o nowych wodach, aktualizacjach czy panujących warunkach.
Obowiązkiem dokonującego amatorski połów ryb jest sprawdzić, kto jest uprawnionym do rybactwa na danym akwenie oraz uzyskać zezwolenie na połów ryb daną metodą w formie dokumentu, jeżeli taki połów jest dopuszczony. Uwaga: niektóre zezwolenia dopuszczają amatorski połów ryb, bez wskazania metody połowu (wędką, kuszą), a informacje zawarte są w regulaminie załączonym do zezwolenia – zawsze wydrukuj i przeczytaj regulamin. Upewnij się, że łowiectwo podwodne na danym akwenie jest udostępnione i posiadasz odpowiednie zezwolenie na tą metodę połowu (dokument).
Na wodach skarbu państwa (wszystkie obwody rybackie, zbiorniki na terenach lasów państwowych, wody gminne itp.), oddanych lub nie oddanych w dzierżawę, użytkowanie rybackie, obowiązuje posiadanie Karty Łowiectwa Podwodnego + zezwolenie od uprawnionego do rybactwa wydane w formie dokumentu.

Poniższy wykaz może zawierać informacje nieaktualne. Proszę go traktować jako ułatwienie w lokalizacji jezior potencjalnie udostępnionych i kontaktu z uprawnionym do rybactwa w celu uzyskania zezwolenia. Jeziora sprawdzone pod wzgl. widoczności są opisane. Nie wszystkie akweny udostępnione do łowiectwa posiadają widoczność pozwalającą na polowanie w całym sezonie lub nawet okresowo - prośba o informacje, będę aktualizować.

lubuskie
* J. Trześniowskie, gmina Łagów, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Zielona Góra, jezioro rynnowe z bardzo wąską strefą litoralu, do końca czerwca widoczność do 5m, w połowie lipca zakwit ogranicza przejrzystość do 1-1,5m, szczególnie bliżej Łagowa. Nie posiadam info. o widoczności w okresie VIII-X. Ichtiofauna: występuje sieja i sielawa, gruby okoń, jest szczupak, lin, ładna płoć, węgorz, rzadko można spotkać drobne sumy.
* J. Chycina Duża, gmina Bledzew, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Gorzów Wielkopolski
* J. Lubikowskie, gmina Przytocznia, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Gorzów Wielkopolski. Bardzo czyste jezioro, łąki podwodne zdominowane przez ramienice, nurkowanie w nim na zatrzymanym to prawdziwa przyjemność. Ichtiofauna: sporo drobnego szczupaka, ładne liny, gruba wzdręga, jest okoń, płoć, leszcz.
* J. Bierzwnik, gmina Bierzwnik, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Gorzów Wielkopolski.
* Szarcz Duży, gmina Pszczew, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Gorzów Wielkopolski. Bardzo czyste jezioro, łąki podwodne, ma być udostępnione do łowiectwa od 2016 r.
* J. Trzebuń, gmina Drawno, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Gorzów Wielkopolski.
* J. Sławskie, gmina Sława, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie Sława sp. z o.o. Cały obwód Rybacki Jeziora Sława na rzece Obrzyca nr 1, w skład obwodu wchodzi 9 jezior: Sławskie , Tarnowskie Duże i Małe, Młyńskie (Głuchowskie) Duże i Małe Kuźnickie (Błotne), Brzezie (Radzyńskie) Steklno Górne i Dolne (Droniki i Nowa Rola). Widoczność zmienna, czasem nie da się polować, w 2014 maj/czerwiec zakwit, brak warunków, w październiku woda dobra.
* J. Tarnowskie Duże, gmina Sława, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie Sława sp. z o.o. Cały obwód Rybacki Jeziora Sława na rzece Obrzyca nr 1, w skład obwodu wchodzi 9 jezior: Sławskie , Tarnowskie Duże i Małe, Młyńskie (Głuchowskie) Duże i Małe Kuźnickie (Błotne), Brzezie (Radzyńskie) Steklno Górne i Dolne (Droniki i Nowa Rola). Widoczność zmienna, w 2014 maj/czerwiec dobra, październik zła. Ryba: sporo szczupaka 50-60cm, ładne leszcze.
* Jeziora użytkowane rybacko przez Wielkopolski Ośrodek Wędkarski Rybak sp. z o.o.:
Białe
Brodzisz
Błotne
Czarne
Grzebynek
Kokienko
Kokno
Lipie
Mały Osiek
Ogardzka Odnoga
Osiek-Chomętowskie
Stołuńskie
Słowa
Tartak
Urszulanka
Ługi Żabie

kujawsko-pomorskie
* J. Okoniny, gmina Śliwice, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o. Słaba widoczność, w drugiej połowie 08.2014 r. widoczność 1 m.
* Wielki Kanał Brdy, gmina Tuchola, Czersk, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o. Obwód nr 9 – od mostu w Małych Swornychgaciach do mostu w Dużych Swornychgaciach. Obwód nr 10 – od mostu w Dużych Swornychgaciach do mostu drogowego w Męcikale. W skład obwodu wchodzą: Kanał od jazu w Konigorcie do zbiornika Barłogi, jezioro Świderka, rozlewiska, jezioro Zarżonek, jezioro Dubielnik, zbiornik Barłogi, mały kanał Brdy oraz jezioro Duk.
* J. Wąsosz, pow.61 ha, powiat Szubin, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie Łysinin Sp. z o.o. Licencje po rekomendacji SSP, podobno ma nie być udostępnione - sprawdzić.
* J. Żędowo, pow. 67 ha, powiat Szubin, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie Łysinin Sp. z o.o. Licencje po rekomendacji SSP.
* J. Ostrowskie, gmina Jeziora Wielkie

pomorskie
* J. Garliczno Duże i Małe, gmina Brusy, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o.
* J. Głuche Duże, gmina Brusy, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o. Jezioro z widocznością słabą, być może tylko okresami nadające się do łowiectwa.
* J. Karasin-Długie, gmina Chojnice, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o. Nadające się tylko okresami do łowiectwa.
* J. Zmarłe, gmina Brusy, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o.
* Wielki Kanał Brdy, gmina Tuchola, Czersk, uprawniony do rybactwa Gospodarstwo Rybackie w Charzykowych sp. z o.o. Obwód nr 9 – od mostu w Małych Swornychgaciach do mostu w Dużych Swornychgaciach. Obwód nr 10 – od mostu w Dużych Swornychgaciach do mostu drogowego w Męcikale. W skład obwodu wchodzą: Kanał od jazu w Konigorcie do zbiornika Barłogi, jezioro Świderka, rozlewiska, jezioro Zarżonek, jezioro Dubielnik, zbiornik Barłogi, mały kanał Brdy oraz jezioro Duk.
* J. Salino, uprawniony do rybactwa PZW Gdańsk. Podobno słaba widoczność. Dla członków PZW taniej.
* J. Pietrzykowskie (Głębokie), k. Miastka, tel. 697-342-207. Wizura potrafi być kapryśna ale zdarzają się dobre okresy. Szczupak, okoń, węgorz, płoć, wzdręga, leszcz, lin.

warmińsko-mazurskie
* Jeziora użytkowane rybacko przez Kompania Mazurska Pasym, Wypoczynkowa 2, 12-130 Pasym, tel. 089 621 20 09:
Leleszki, 445
Krominek, 19
Jegły, 10
Okrągłe, 8
Elganowiec, 12
Kroninek, 14
Kiepunki, 14
Kalwa D, 640
Kalwa M, 10
Rusek, 46
Sąpłaty, 85
Serwent, 249
Dłużek, 28
Links D, 117
Links M, 40
Orżyny, 31
Marksoby, 162
Rańsk, 268
Barbant D, 264
Barbant M, 67
Miętkie, 26
Słupek, 17
Tejsowo, 33
Kały, 9
Krawno, 86
Krawienko, 42
* J. Kierźlińskie (Aar), gmina Barczewo, uprawniony do rybactwa Gosp. Ryb. Bartoły Wielkie.
* Jeziora użytkowane rybacko przez Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o., gmina Ełk:
Bajtkowo Duże
Bajtkowo Małe
Dębniak
Druglin Duży
Druglin Mały
Guzki
Kociołek
Lepaki Duże
Lipińskie
Mrozy
Regielnica Duża
Selmet Wielki
Straduńskie
Sunowo
Seneczek
Szarek
Szlam
Woszczele
Zielone
* Jeziora użytkowane rybacko przez Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o., gmina Stare Juchy:
Garbas Duży
Grabnik
Henzelewo
Łaśmiady
 Mleczówka Duża
Rekąty
Rogale Małe
Rogale Wielkie
Sawinda Duża
Sawinda Mała
Szóstak Duży
Szóstak Mały
Ślepieniec
Ułówki
Zawadzkie
* Jeziora użytkowane rybacko przez Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o., gmina Orzysz:
Kaleń
Kępno Duże
Ogórek
Przykop
Rostki
Zdedy
* J. Dobrzyń, gmina Wydminy, uprawniony do rybactwa Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o.
* J. Krzywe Oleckie, gmina Świętajno, uprawniony do rybactwa Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o.
* J. Gołubie, gmina Kalinowo, uprawniony do rybactwa Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o.

wielkopolskie
* Jeziora użytkowane rybacko przez Wielkopolski Ośrodek Wędkarski Rybak sp. z o.o.:
Budzisławskie (czyste jezioro, jak się je pozna, jest na co polować)
Długie-Logo
Jesionówek
Kruteckie
Mnisze
Proboszczowskie
Sołeckie
Straduńskie-Smolarnia
* Jeziora użytkowane rybacko przez osobę prywatną, tel.:
Trzeboń Mały, gmina Łobżenica, sprzedaż licencji na miejscu u uprawnionego do rybactwa, 501 484 189, więcej info: http://www.spearfishing.pl/forum/viewtopic.php?p=61626#p61626
Liszkowskie, gmina Łobżenica, j.w.
* J. Gołubie, gmina Kalinowo, uprawniony do rybactwa Gosp. Jeziorowe w Ełku Sp. z o.o.
* J. Dominickie, uprawniony do rybactwa Okręg PZW w Poznaniu; Udostępnione dla członków SSP.

zachodniopomorskie
* J. Ińsko, gmina Ińsko, uprawniony do rybactwa Ińskie Centrum Rybactwa; czyste jezioro.
* J. Bierzwnik, gmina Bierzwnik, uprawniony do rybactwa Okręg PZW Gorzów Wielkopolski
* J. Woświn, gmina Węgorzyno, uprawniony do rybactwa Ińskie Centrum Rybactwa
* J. Krzemień, gmina Ińsko, uprawniony do rybactwa Ińskie Centrum Rybactwa
* J. Śmiadowo (Śniadowo), uprawniony do rybactwa Przedsiębiorstwo  Rybackie Sp. z o.o ul.Koszalińska 89/2 78-400 Szczecinek 
* J. Binowo, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Glinno, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Wełtyń, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Chłop, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Miedwie, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Zaborsko Płońskie, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Górne (Zielone), uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Strzeszowskie, uprawniony do rybactwa Modehpolmo
* J. Zarańsko, 180 ha, uprawniony do rybactwa Przedsiębiorstwo Rybackie Złocieniec Sp. z o.o., 78-520 Złocieniec, ul. Staszica 19
* Jeziora użytkowane rybacko przez Gosp. Rybackie w Czaplinku Sp. z o.o.78-500 Czaplinek
ul. Jeziorna 34:
Kortkowo,16 ha
Czochryńskie, 17 ha
Jeziorno 22 ha
* Jeziora użytkowane rybacko przez Wielkopolski Ośrodek Wędkarski Rybak sp. z o.o.:
Bożejewko-Paprzyca
Kościelne
Młotkowo Małe
Rymierowo-Rymierzewo
Stobińskie
Paprzyca Mała
Paprzyca Średnia

Łowiectwo podwodne w Bałtyku

Ustawodawca wprowadził ziany w obowiązujących przepisach w 2015 r. Zastąpiono termin „sportowe zezwolenie połowowe” na „rybołówstwo rekreacyjne”. Zmianie uległ sposób zakupu licencji. Obecnie wpłacamy przelewem na konto OIRM’u, na ryby idziemy z potwierdzeniem przelewu. Koniec z bieganiem osobiście do OIRM’u w godzinach urzędowych, by odebrać zezwolenie! :-)
Zezwolenie uprawnia do połowu ryb wędką i kuszą.

Obowiązujące akty prawne:
* Ustawa o rybołówstwie morskim (Dz.U. z dnia 17 lutego 2015 r., poz. 222) z dnia 4 marca 2015 r. (straciły moc przepisy dotyczące wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego wydane na podstawie ustawy o rybołówstwie z 2004 r.)
* Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2015 r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego (Dz.U. z dnia 22 lipca 2015 r., poz. 1015)

W rozporządzeniu ustawodawca określił wysokość opłat za rybołówstwo rekreacyjne: 
1. Na 1 tydzień - opłata pełna 30,00 zł; z ulgą 50% - 15 zł; z ulgą 75% - 7,50 zł
2. Na 1 miesiąc - opłata pełna 70,00 zł; z ulgą 50% - 35 zł; z ulgą 75% - 17,50 zł
3. Na 12 miesięcy - opłata pełna 140,00 zł; z ulgą 50% - 70 zł; z ulgą 75% - 35,00 zł.

Zmianie uległy również niektóre przepisy dotyczące uprawiania łowiectwa podwodnego.

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   Akceptuje  Polityka prywatności